Nurkowanie w suchym skafandrze

20080611-P6110181
Nurkowanie w suchym skafandrze

„Suchy skafander to urządzenie które zapewni wam komfort termiczny pod wodą, źle obsługiwany może was zabić” – tym cytatem jednego z najdłużej szkolących polskich instruktorów rozpoczynam każde szkolenie na suchy skafander.

Wiele osób zadaje sobie pytanie „po co w ogóle robić ten kurs?” Odpowiedzi jest kilka, po pierwsze jest to używanie sprzętu który wg wytycznych wszystkich federacji nurkowych wymaga specjalistycznego szkolenia, bez tego nie obowiązuje nas ochrona ubezpieczenia i w związku z tym nurkując w suchym bez szkolenia wykonujemy nurkowania nie zgodne z naszymi uprawnieniami. Dodatkowo przystępując do innych szkoleń z wykorzystaniem suchego skafandra instruktor prowadzący ma obowiązek sprawdzić czy mamy do tego uprawnienia. Ostatni powód jest najważniejszy. Nie zawsze potrafimy sami się wszystkiego nauczyć, szczególnie nie mając odpowiedniego doświadczenia, a nie właściwa obsługa suchego skafandra może prowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji.

Kusr uczy umiejętności nurkowania w suchym skafandrze. Składa się z 2h wykładów omawiających, rodzaje, właściwości i  budowę różnych typów skafandrów. Poruszane są również zagadnienia związane z konserwacją suchych skafandrów. Techniki pływania i ratownictwa w suchym skafandrze omawiane są w drugiej części.

Część praktyczna składa się z 3-4 nurkowań w wodach otwartych.

Po zakończeniu kursu, kursanci znają podstawy nurkowania w suchym skafandrze potrafią odpowiednio zareagować w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej lub awarii technicznej sprzętu. Wiedzą jakie umiejętności należy praktykować po kursie.

Wymagania wstępne:

-Stopień OWD (możliwe jest szkolenie podstawowe w suchym skafandrze)

-Posiadanie własnego (zalecane) lub wypożyczonego Skafandra

-Kompletny sprzęt do nurkowania.